Małoinwazyjne operacje kręgosłupa

Wskazania neurochirurgiczne do operacji endoskopowej są takie same, jak do tradycyjnej operacji. Najczęściej jest to przepuklina krążka międzykręgowego umiejscowiona w kanale kręgowym, niemniej operuję również te, które przemieszczają się do otworu międzykręgowego lub przepukliny zupełnie zewnątrzotworowo. 

Stenoza kanału kręgosłupa

Wielkość przepukliny nie ma znaczenia, bezpiecznie operuję również te największe, które w badaniu rezonansu magnetycznego opisane są jako ekstruzja, masywna przepuklina lub migrujący sekwestr. Z jednego dostępu mam możliwość zoperowania dwóch sąsiednich, położonych po tej samej stronie przepuklin. Techniki endoskopowe dają duże możliwości, a jeżeli jakiś specjalista sugeruje, że przepukliny nie da się zoperować endoskopowo i konieczna jest tradycyjna operacja, to przypuszczam, że nie ma wystarczającego doświadczenia w takich operacjach.

Poza operacjami dyskopatii, techniki endoskopowej używam do leczenia stenozy (zwężenia) kanału kręgowego w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa oraz niewielkich torbieli zlokalizowanych wewnątrzkanałowo zewnątrzoponowo.

Operacja przepukliny kręgosłupa

Stenoza zwyrodnieniowa jest zwężeniem światła kanału kręgowego przez osteofity wypukliny krążków międzykręgowych i przerośnięte więzadła, powstające najczęściej w wyniku przewlekłych przeciążeń kręgosłupa. Zaawansowana doprowadza do ucisku na worek oponowy i korzenie rdzeniowe, a wtedy może wymagać leczenia operacyjnego. Spotykana na tyle często, że można ją określić również jako chorobę  cywilizacyjną. Ścieśle związana jest z długością i stylem życia oraz charakterem pracy. Według różnych statystyk , stenoza zwyrodnieniowa występuje u 1 na 200 dorosłych po 50 roku życia.

Zestaw endoskopowy rozszerzony o specjalne osteotomy umożliwia leczenie stenozy kanału kręgowego jak na poniżej zamieszczonej animacji.

Skuteczne operacje endoskopowe kręgosłupa

Choroby kręgosłupa są jednymi z najczęstszych dolegliwości, które dotykają społeczeństwo. W ostatnich latach częstotliwość zdiagnozowanych chorób, będących następstwem różnorakich dolegliwości kręgosłupa znacznie się zwiększyła i nadal wykazuje tendencje wzrostowe. Zespół dysfunkcyjno-bólowy powoli staje się chorobą cywilizacyjną. Dolegliwości kręgosłupa mogą objawiać się w różny sposób, jak też z różną intensyfikacją bólu. W każdym jednak przypadku, w znaczący sposób wpływają na obniżenie komfortu naszego życia. W pewnym stadium zaawansowania choroby, metody bezinwazyjnego leczenia bólu kręgosłupa stają się niewystarczające. Wówczas przywróceniu jakości życia pacjenta służyć może operacja kręgosłupa – przeprowadzona metoda endoskopową.

Charakterystyka operacji endoskopowych kręgosłupa

Operacje endoskopowe kręgosłupa stanowią skuteczną alternatywę w odniesieniu do operacji, przeprowadzanych metodą tradycyjną. Operacje tradycyjne, wprawdzie stanowią tańsze rozwiązanie, jednak cechuje je stosunkowo długi oraz bolesny okres rekonwalescencji. Niosą one również niewspółmiernie większe ryzyko ewentualnych powikłań, aniżeli ma to miejsce w przypadku operacji endoskopowych kręgosłupa. Operacje endoskopowe kręgosłupa znacznie skracają okres rekonwalescencji pacjentów, niwelując jednocześnie ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań pooperacyjnych. Stanowią one doskonałą alternatywę dla pacjentów. Są zdecydowanie mniej uciążliwe, jak również pozwalają w zdecydowanie krótszym czasie, aniżeli w przypadku operacji metodą tradycyjna – cieszyć się z efektów zabiegu. Nie sposób jednak nie wspomnieć, iż mamy również do czynienia z przypadkami chorobowymi o takiej specyfice, czy też w takim stadium choroby, gdzie operacja endoskopowa może okazać niemożliwa do przeprowadzenia. Stąd tak ogromne znaczenie dla pacjenta powinna mieć właściwa diagnoza oraz określenie indywidualnego toku leczenia, co zapewniam moim pacjentom. Dzięki mojemu wieloletniemu doświadczeniu oraz szerokiej wiedzy specjalistycznej, zarówno z zakresu operacji endoskopowych kręgosłupa, jak również technik oszczędnego leczenia kręgosłupa staram się wybrać dla pacjenta optymalny i dopasowany kierunek oraz metodę leczenia. Swoją pierwszą operację endoskopową kręgosłupa przeprowadziłem ponad 17 lat temu. Od tej pory wykonałem ponad tysiąc operacji metodą małoinwazyjną, jaką są operacje endoskopowe kręgosłupa, u pacjentów z różnym stopniem zaawansowania choroby oraz w różnym wieku. Dla wielu moich pacjentów endoskopia kręgosłupa stała się drogą do lepszego życia.

Ból kręgosłupa – czym jest ?

Wśród dolegliwości oraz schorzeń kręgosłupa możemy wyróżnić te, które są mało dokuczliwe, z jakimi pacjent poradzi sobie, na co dzień – jak również takie, które utrudniają prawidłowe jego funkcjonowanie, obniżając jednocześnie w znacznym stopniu komfort życia pacjenta. Z kolei już w zaawansowanej fazie stadium choroby, mogą one nawet uniemożliwić pacjentowi podejmowanie jakichkolwiek aktywności. Objawiają się w różnoraki sposób. Mogą przybierać formę bólu o różnym stopniu nasilenia, któremu towarzyszyć może również mrowienie oraz niedowład kończyn, wywołane m.in. przez postępujące zmiany w strukturze poszczególnych odcinków kręgosłupa. Nieleczone lub zaniedbane doprowadzają do poważnych deformacji kręgosłupa i ograniczają właściwe funkcjonowanie pacjenta. W zależności od tego, jaką część jednostki ruchowej kręgosłupa obejmuje dolegliwość mówimy o bólu dyskogennym, bólu korzeniowym, bólu stawów międzywyrostkowych oraz bólu mięśniowym. Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją nakładania się tych kilku patologii jednocześnie. Stąd mówiąc o chorobach kręgosłupa często posługujemy się pojęciem zespołu dysfunkcyjno bólowego – kręgosłupa, Jednak jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów są bóle dolnego odcinka pleców.

Przepuklina krążka międzykręgowego – najczęstszym schorzeniem kręgosłupa.

Powszechnym schorzeniem kręgosłupa, dotykającym coraz więcej osób, w tym również młodych (w szczególności prowadzących siedzący tryb życia) jest przepuklina kręgosłupa, potocznie nazwana „wypadnięciem dysku”. Powoduje ją wypadnięcie jądra miażdżystego krążka międzykręgowego zwanego dyskiem. Co w następstwie wywołuje ucisk na nerwy oraz rdzeń kręgowy. Najczęstszymi przyczynami przepukliny kręgosłupa są: przeciążenie, wskutek częstego przenoszenia ciężkich przedmiotów, praca w wymuszonej pozycji, a także nadmierny, długotrwały wysiłek fizyczny, jak również zwyrodnienia kręgów, skolioza, dyskopatia, urazy po wypadkach oraz przeciążenia kręgosłupa wywołane zbyt intensywnym uprawianiem sportów. W momencie, gdy dochodzi do wypadania dysku międzykręgowego lub całkowitego jego przemieszczenia się, wówczas konieczna staje się interwencja neurochirurga. W przypadku chorób kręgosłupa, wskazania neurochirurgiczne do operacji endoskopowej są takie same, jak do tradycyjnej operacji. Najczęściej jest to przepuklina krążka międzykręgowego (nazywana również przepukliną jądra miażdżystego), umiejscowiona w kanale kręgowym. W bardzo wczesnych stadiach zwyrodnienia mamy możliwość przeprowadzenia terapii bez-zabiegowej lub jej znaczne odsunięcie w czasie. W sytuacji, gdy zmiany wywołane przez przepuklinę kręgosłupa są na tyle dokuczliwe, że niemożliwe staje się prawidłowe funkcjonowanie pacjenta, wówczas zabieg stanowi często jedyną szansę na wyzdrowienie. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia możliwe jest endoskopowe usuwanie przepukliny kręgosłupa, które niesie za sobą znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań, niż w przypadku tradycyjnego zabiegu. Oznacza to również zminimalizowanie nawracających dolegliwości w przyszłości przy zachowaniu odpowiedniej profilaktyki przez pacjenta i stosowaniu się do dalszych zaleceń lekarza.

Przepuklina krążka międzykręgowego – operacja endoskopowa, na czym polega ?

Operacja przepukliny kręgosłupa metodą endoskopową, polega na niewielkim nacięciu skóry, przez które zostaje wprowadzony endoskop, zawierający źródło światła i kamerę. Chorobowo zmienione miejsce jest dokładnie widoczne na monitorze w dużym powiększeniu. Neurochirurg obserwując wnętrze kanału kręgowego, dokonuje resekcji wysuniętej tkanki dysku. Pacjent po upływie jednego lub dwóch dni zostaje wypisany ze szpitala. Okres całkowitej rekonwalescencji po endoskopowym usuwaniu przepukliny kręgosłupa trwa od 1 do 4 tygodni, w zależności od stopnia zaawansowania zmian chorobowych. Operacja przepukliny kręgosłupa należy do najbardziej powszechnych zabiegów przeprowadzanych w ostatnich latach, gdyż coraz więcej osób zapada na dolegliwości związane ze zmianami w obrębie struktury kręgów. Operacje przepukliny kręgosłupa przeprowadzane są w znieczuleniu, po wcześniejszej dokładnej diagnostyce. Przed rozpoczęciem zabiegu zawsze wykonuje się rezonans magnetyczny, chorobowo zmienionego odcinka kręgosłupa. Endoskopowe usuwanie przepukliny kręgosłupa to zabieg całkowicie bezpieczny i może być stosowany w każdym wieku. Skutecznie operuję przepukliny, bez znaczenia na jej wielkość. Te największe z rozerwaniem krążka międzykręgowego w badaniu rezonansu magnetycznego są opisane, jako ekstruzja, masywna przepuklina lub migrujący sekwestr. Dodatkowo, z jednego miejsca dostępu mam możliwość zoperowania dwóch sąsiednich, położonych po tej samej stronie przepuklin. Nie mniej operuję również te, które przemieszczają się do otworu międzykręgowego lub przepukliny zupełnie zewnątrzotworowe, co również może mieć miejsce.

Stenoza kanału kręgowego – czym jest ?

Równie częstym schorzeniem jak przepuklina kręgosłupa jest stenoza kręgosłupa, Stenoza kręgosłupa jest dość powszechnym schorzeniem, które w pierwszym stadium rozwoju nie daje wyraźnych objawów. Do powstania stenozy kręgosłupa przyczyniają się wszelkie urazy kręgosłupa, guzy kręgosłupa, choroby reumatoidalne, powikłania po wcześniejszych zabiegach operacyjnych kręgosłupa, przepuklina dysku, stany zwyrodnieniowe kręgów, zwapnienie wiązadeł dysku, kręgozmyk czy też wrodzony wąski kanał kręgowy. Ściśle związana jest z długością i stylem życia oraz charakterem pracy. Według różnych statystyk, stenoza zwyrodnieniowa występuje u 1 na 200 dorosłych po 50 roku życia.

Najczęściej dotyka nas tzw. stenoza zwyrodnieniowa. Jest to zwężenie światła kanału kręgowego przez osteofity – wypukliny krążków międzykręgowych i przerośnięte więzadła, powstające najczęściej w wyniku przewlekłych przeciążeń kręgosłupa. Jej zaawansowana forma doprowadza do ucisku na worek oponowy i korzenie rdzeniowe, a wówczas może wymagać już leczenia operacyjnego. Przed rozpoczęciem zabiegu konieczna jest bardzo szczegółowa diagnostyka odcinka chorobowo zmienionego (rezonans magnetyczny, a jeśli są przeciwwskazania to tomografia komputerowa) oraz wykonanie podstawowych badań dotyczących ogólnego stanu zdrowia, podobnie jak ma to miejsce w przypadku operacji przepukliny kręgosłupa, opisanej wcześnie. Zabieg usunięcia stenozy kanału kręgowego trwa około 2 godzin i jest mało inwazyjny. Wykonuję go również metodą endoskopową.

Należy bezwzględnie podkreślić, iż nieleczona stenoza kanału kręgowego może doprowadzić do trwałego niedowładu kończyn dolnych i górnych oraz całkowitego ograniczenia aktywności fizycznej pacjenta. Dlatego też tak istotne jest podjęcie odpowiednich działań leczniczych. Zabieg usunięcia kanału kręgowego wymaga ogromnej precyzji, a także dużej dokładności. Dlatego tylko prawidłowo przeprowadzony zabieg stenozy kanału kręgowego operacyjnie daje gwarancję i skuteczność powrotu do całkowitego zdrowia pacjenta.

Dzięki nowoczesnym metodom leczenia schorzeń kręgosłupa takich jak m.in. stenoza kanału kręgowego, operacja tradycyjna w wielu przypadkach nie jest konieczna. Stosując nowoczesne techniki w chirurgii endoskopowej, znacznie skraca się nie tylko okres rekonwalescencji pacjentów, lecz również zapobiegamy poważnym i długotrwałym powikłaniom, jakie mogą mieć miejsce po tradycyjnych zabiegach operacyjnych. Operacja stenozy kanału kręgowego wykonana metodą endoskopową skraca czas leczenia pacjenta oraz nie obciąża jego organizmu w taki sposób, jak wcześniejsze tradycyjne zabiegi. Okres hospitalizacji trwa około dwóch dni, natomiast całkowita rekonwalescencja, zajmuje większości pacjentów od dwóch do trzech tygodni. Wskazana jest również odpowiednia rehabilitacja po przeprowadzonym zabiegu. Tym samym już po upływie niespełna miesiąca pacjent może wrócić do pracy zawodowej oraz uzyskuje pełną aktywność.

Występowanie rozmaitych dolegliwości kręgosłupa znacznie ogranicza prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego niezwykle istotne jest odpowiednio wczesne, skuteczne i odpowiednie leczenie takich schorzeń, jak coraz częściej diagnozowana stenoza kanału kręgowego, czy też przepuklina krążka międzykręgowego. Operacja endoskopowa kręgosłupa jest w tym przypadku optymalnym rozwiązaniem.

Operacje endoskopowe kręgosłupa dają duże możliwości w zakresie operacji neurochirurgicznych, co w połączeniu z moim wieloletnim doświadczeniem skutkuje tym, iż mogę w sposób skuteczny a przede wszystkim bezpieczny dla moich pacjentów, stosować je w leczeniu wyżej opisanych schorzeń. Tym samym przyczyniając się do znacznej poprawy komfortu ich życia, jak również powrotu do pełnej aktywności fizycznej, w stosunkowo krótkim czasie.

Przepuklina krążka międzykręgowego, czy też ogólniej dyskopatia lędźwiowa to najczęstsza choroba powodująca bóle kręgosłupa. Jednocześnie operacja przepukliny kręgosłupa to najczęściej wykonywana operacja neurochirurgiczna kręgosłupa.

Operacje neurochirurgiczne kręgosłupa przeprowadza się w Poznaniu od połowy XX wieku. Natomiast operacje endoskopowe i małoinwazyjne kręgosłupa od prawie 20 lat.

Przepuklina krążka międzykręgowego może być leczona tradycyjną operacją kręgosłupa lub operacją małoinwazyjną, na przykład endoskopową. O operacji endoskopowej często mówi się, że to operacja kręgosłupa przez dziurkę od klucza. Wskazania do operacji endoskopowej są takie same jak do klasycznej neurochirurgicznej operacji kręgosłupa.  Najczęściej jest to przepuklina krążka międzykręgowego, czyli bardziej zaawansowana forma dyskopatii, w której dochodzi do znacznego wypchnięcia materiału przepuklinowego poza krążek międzykręgowy do kanału kręgowego. Dlatego w tych przypadkach opisywany jest badaniu rezonansu kręgosłupa ucisk na worek oponowy lub korzenie nerwowe. Wielkość wypadniętego dysku nie ma znaczenia, bezpiecznie operuję również te największe, które w badaniu rezonansu magnetycznego opisane są, jako ekstruzja,  masywna przepuklina lub migrujący sekwestr. Z jednego dostępu mam możliwość zoperowania dwóch sąsiednich, położonych po tej samej stronie przepuklin kręgosłupa.

Stenoza kanału kręgowego

Poza leczeniem dyskopatii lędźwiowej, operacje endoskopowe kręgosłupa przeprowadzam w przypadkach ograniczonej stenozy (zwężenia) kanału kręgowego, w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa. Operacje kręgosłupa przeprowadzam w Poznaniu w szpitalu Medpolonia.

Stenoza zwyrodnieniowa kręgosłupa jest zwężeniem światła kanału kręgowego przez osteofity, wypukliny krążków międzykręgowych i przerośnięte więzadła, powstające najczęściej w wyniku przewlekłych przeciążeń kręgosłupa. Zaawansowana, doprowadza do ucisku na worek oponowy i korzenie rdzeniowe, a wtedy może wymagać leczenia operacyjnego. Spotykana na tyle często, że można ją określić również, jako chorobę cywilizacyjną. Ściśle związana jest z długością i stylem życia oraz charakterem pracy. Według różnych statystyk, stenoza zwyrodnieniowa występuje u 1 na 200 dorosłych po 50 roku życia.

Scroll to Top